Konkurs Wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie

Listopad 2005

- Czy Maria Skłodowska kiedykolwiek powtarzała klasę?
- Czego zabrakło na jej ślubie z Piotrem Curie?
- W co zamienia się rad?
To przykładowe pytania. Po kilkuletniej przerwie konkurs znów rozgrywany jest wśród uczniów klas pierwszych, jednak już nie tylko technikum, ale wszystkich typów szkół.

W etapie wstępnym (zamkniętym dla publiczności) w dniu 14 listopada zmierzyło się osiem drużyn. Poziom czołówki był bardzo wyrównany. Konieczne było przeprowadzenie dogrywki

Tydzień póŸniej trzy najlepsze zespoły, każdy dopingowany przez swą klasę, przystąpiły do walki finałowej. Właśnie odpowiada drużyna klasy Ia.

Prowadzący konkurs nauczyciel fizyki Wiesław Kruczała przygotował 12 serii niełatwych pytań. W każdej serii pytania były związane ze sobą tematycznie i ilustrowane materiałem graficznym prezentowanym na ekranie. O ilości przyznanych punktów decydowało jury, w którym zasiadła dyrekcja szkoły.

Drużyny losowały pytania wyciągając piłeczki oznaczone jako alfa, beta i gamma. Przedstawiciele klasy Ia nie wydają się zbyt zadowoleni z wyniku losowania w czwartej serii, jednak to im przypadnie zwycięstwo w trwających półtorej godziny zmaganiach. Zdobędą 15 punktów na 16 możliwych.

Do najtrudniejszych zadań należało przeczytanie odręcznego pisma wielkiej uczonej. Drużyna klasy If głowi się nad kaligraficznymi zawijasami. Tym razem widownia może pomóc

Drużyna klasy I g z rozsypanych liter stara się ułożyć nazwę minerału, który Maria Skłodowska sama zsyntezowała na początku swych badań nad promieniotwórczością.

Zgodnie ze zwyczajem w następnym roku konkurs przygotowuje klasa, która obecnie go wygrała.


Tekst: Wiesław Kruczała
Fotografie: szkolne