"O Polsko! Święte Twe imię... "

Jak co roku, dnia 10.XI, uczniowie technikum i liceum, pod kierunkiem p. Iwony Zając - nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie – przygotowali uroczystość poświęconą Odzyskaniu Niepodległości przez nasz kraj - Polskę.

Była to lekcja historii, a jednocześnie hołd wdzięczności złożony wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że w 1918 r. - Polska, po 123 latach niewoli, pojawiała się znów na mapie świata.

Młodzież przygotowała wiersze i piosenki tematycznie związane z miłością do ojczyzny, cierpieniem - płynącym z życia pod zaborami oraz nadzieją, ówczesnego pokolenia, na zrzucenie jarzma zaborców - życia w wolnej i niepodległej Polsce.

Młodzi aktorzy sprawili, iż atmosfera była pełna spokoju, zadumy i refleksji nad tymi, których pamięć przywoływali. Nie jednej osobie zakręciła się przysłowiowa łezka w oku.
Fakt ten pogłębiły przywoływana historia powstań narodowych i zrywów narodowowyzwoleńczych

Przysłowiową kropką nad i stała się muzyka - grana „na żywo” - gitary oraz podkłady muzyczne. Na szczególną uwagę zasługuje wykonanie pieśni patriotycznych, legionowych przez uczniów naszej szkoły.

Jak widać „Nukleonik” nie tylko kształci techników i zawodowców, ale też uczy miłości do kraju, wyrabia poczucie patriotyzmu oraz pielęgnuje pamięć o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę - w imię idei:

Bóg – Honor - Ojczyzna