"Trzeba wierzyć, że jest się do czegoś zdolnym ...
Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie"
M. Skłodowska-Curie

Słowa naszej Noblistki stały się głównym mottem uroczystości - nadania imienia Marii Skłodowskiej-Curie Zespołowi Szkół Nr 2 - która odbyła się 11 kwietnia 2005 r. Tym samym, po 42 latach, zapoczątkowano nowy etap w dziejach "Nukleonika"
Msza święta u "Pallotynów" - o godz. 1000 - rozpoczęła oficjalnie uroczystość, w czasie której ks. Tomasz Pławny SAC (proboszcz naszej parafii) poświęcił nowy sztandar Zespołu Szkół Nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie, a p. Joanna Łazor przybliżyła postać Patronki. Na ręce ks. proboszcza Dyrekcja Szkoły - p. Regina Rosa i p. Henryk Matosek - oraz przedstawiciel uczniów - Grzegorz Grzęda (IIIc), w imieniu wszystkich złożyli dary.

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele powiatu i miasta Otwocka,władz oświatowych, ZNP, kuratorium, warszawskiego muzeum M. Skłodowskiej-Curie oraz Rady Rodziców.
Główna część uroczystości odbyła się, jak przystało na rangę uroczystości, w szkole. Po wprowadzeniu Sztandaru Technikum Nukleonicznego, odśpiewaniu hymnu Polski, nie zapomniano o nieszczęściu, które dotknęło cały świat. Minutą ciszy i zadumy uczczono pamięć zmarłego Papieża - Polaka Jana Pawła II.

Na szkolnej sali gimnastycznej, która pękała w szwach, po powitaniu gości i ich przemówieniach, Przewodniczący Rady Powiatu p. Julisz Minakowski odczytał tekst Uchwały Rady Powiatu Otwockiego o nadaniu imienia Marii Skłodowskiej-Curie Zespołowi Szkół Nr 2.

Tradycyjnie przedstawiciele władz powiatowych, miejskich i oświatowych, Rady Rodziców, Samorządu Szkolnego oraz Dyrekcji Szkoły wbili pamiątkowe gwoździe (ćwieki) w drzewiec sztandaru i dokonali wpisów do księgi pamiątkowej.

Oficjalnie Nowy Sztandar Zepołu Szkół Nr 2 im. M. Skłodowskiej-Curie p. dyr. Henrykowi Matoskowi przekazali Fundatorzy - rodzice i starosta. Pan dyrektor dokonał prezentacji Nowego Sztandaru - jego opisu, a następnie przekazał go młodzieży.

W dowód uznania i wdzięczności delegacje uczniów złożyły kwiaty przed popiersiem Partonki na I pietrze oraz przed szkołą.
Po wyprowadzeniu sztandarów przyszedł czas na część artystyczną, którą przygotowali uczniowie kl. If LO, Va i Vb TN pod kierunkiem p. Wiesławy Tomaszewskiej.
W atmosferę epoki Patronki wprowadziła p. dyr. Regina Rosa przy wsparciu p. dyr. Muzeum M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Spektakl przybliżył zebranym postać polskiej Noblistki - jej pracę w instytucie naukowym, życie prywatne oraz otrzymanie nagród Nobla. Duże wrażenie na widzach zrobiły kostiumy z epoki oraz gra aktorów.

Owacjom na stojąco nie było prawie końca. Tak samo żegnano gości, dając wyraz uznania i szacunku.
Po części artystycznej, prowadzący p. A. Malesa i p. K. Skolimowski, zaprosili gości na symboliczny bankiet. Pan dyr. H. Matosek w imieniu własnym, rady pedagogicznej i młodzieży serdecznie podziękował rodzicom i organizatorom uroczystorci.

Dodatkową atrakcją była wystawa poświęcona Patronce - w sali nr 3 - gdzie można było obejrzeć nie tylko prezentację multimedialną związaną z życiem i twórczością Noblistki, fotografie oraz przedmioty, których używała Skłodowska-Curie.

Dzień 11 kwietnia 2005 r. na długo pozostanie w pamięci zarówno gości jak i uczniów Zwspołu Szkół Nr 2 oraz na trwałe wpisze się w historię miasta Otwocka.

Zdjęcia: Tomasz Łuszczyk